About Wood / Snedkernes Dag

En hyldest til træ og snedkeri.

Søndag den 3. november kl. 10.00 til 17.00. Alle aktiviteter er gratis, når entreen er betalt.

 

Trapholt  afholder for ’About Wood’ niende år i træk i samarbejde med Snedkernes Uddannelser. ’About Wood’ er en hyldest til træ som materiale, håndværk i topklasse og dansk møbeldesign. Dagen byder på en udstilling af årets højest præmierede svendestykker fra landets snedkeruddannelser, oplæg af designer Rasmus Bækkel Fex om TINGSTED – Trapholts store borgerinddragende trædrejerprojekt og præsentation af trædrejede unika.

 

Præmierede snedkere og talks

Salene fyldes med duften af træ når landets 20 bedste nyuddannede snedkere præsenterer deres præmierede svendestykker.  Autenticitet, kvalitet og bæredygtighed går igen blandt svendestykkerne og til ’About Wood’ kan man møde de talentfulde nyuddannede snedkere, der blandt andet er møbelsnedkere, maskinsnedkere og bygningssnedkere og få en snak omkring deres møbler og erfaringer, nye teknikker og gamle traditioner.

Dagen byder også på oplæg med designer Rasmus Bækkel Fex, som arbejder sammen med Trapholt om det store borgerinddragende projekt – TINGSTED. Trædrejere fra hele landet har bidraget med deres helt eget unikke stykke drejede træ, som tilsammen skaber værket TINGSTED, der skal udstilles på Trapholt til januar 2020. Derudover vil der også være en talk med Trapholts direktør Karen Grøn og Rasmus Bækkel Fex om designprocesser og formgivning.

Program

10.00 – 17.00 Årets præmierede snedkeres svendestykker præsenteres og trædrejere fra TINGSTED udstiller drejede mesterværker
10.00 Velkomst ved direktør Karen Grøn
11.00 Introduktion i Arne Jacobsens sommerhus
11.30 Oplæg ved designer Ramus Bække Fex om trædrejerprojektet TINGSTED
13.00 Introduktion i Arne Jacobsens sommerhus
13.30 Talk mellem Rasmus Bækkel Fex og Karen Grøn om designprocesser og formgivning
15.00 Introduktion i Arne Jacobsens sommerhus
17.00 Tak for i dag!

Årets snedkere

Amanda Hoberg Frederiksen udlært hos Spørring A/S
Charles Sonny Garvang udlært hos Vahle A/S
Christiane Busch udlært hos Syddansk Erhvervsskole
David Fuglsang udlært hos Klim Furniture A/S
Emil Hedevang Raakjær udlært hos Tage Laursen ApS
Hans Morten Jensen udlært hos Helmer Christiansen A/S
Jens Frost Jacobsen udlært hos Herningholm Erhvervsskole
Jens Peter Mørk Andersen udlært hos Boye Inventar ApS
Jeppe B. Klingeberg udlært hos Møbelsnedkeri Gert Kjeldtoft
Jeppe Sehested Skafte udlært hos N. H. Hansen & Søn A/S
Johnny Jensen udlært hos Nobia Danmark A/S
Kristian Dyhrberg Andersen udlært hos Frontego A/S
Mads Gravgaard Larsen udlært hos Paustian Snedkeri A/S
Mads Skovlod Clausen udlært hos Carl Hansen & Søn Møbelfabrik
Marco Skov Kristensen udlært hos Jeld-Wen Danmark A/S
Nikolaj Gadegaard Thuesen udlært hos DTU Prototype laboratorie
Rasmus Dannevang Matzen udlært hos Syddansk Erhvervsskole
Rita Maria Fahidi udlært hos Boye Inventar ApS
Sara Jacobsen udlært hos Bernstorffsminde Møbelfabrik A/S
Solveig Frank Kvolsgaard udlært hos H.C. Hald ApS