Dokumentarfilm: Grethe Meyer – The Queen of Danish Design

Kom tæt på en af dansk designs helt store skikkelser med filmen Grethe Meyer – The Queen of Danish Design, når DOX:DANMARK kommer til Trapholt onsdag 30. marts.

Grethe Meyer er en af dansk designs helt store skikkelser, men måske også en af de mest oversete. Som designer efterlod Meyer funktionelle designs til hjemmet, som stadig har stor betydning for i dag. Denne hybriddokumentar fortæller hendes historie som kvinde, kunstner, pioner, mor og elsker gennem en interessant og sårbar fortælling, der sætter hendes karriere, succes og arv i perspektiv.

Filmen er instrueret af Isabel Bernadette Brammer.

Introduktion til Grethe Meyers designs

Inden filmen introducerer Trapholts samlingsinspektør Sara Staunsager til nogle af Grethe Meyers designs, som kan ses i Trapholts møbelsamling, og giver indblik i konteksten af samtidige designere.

Program og billetter

Kl. 18.30: Introduktion ved Sara Staunsager
Kl. 19.00: Filmen Grethe Meyer – The Queen of Danish Design
Kl. 20.00: Tak for i aften

Arrangementet er gratis, når entréen til museet er betalt. Medlemmer af Klub Trapholt har fri entré.

Bestil billetten her.